Kimyasal Üretim Sistemleri - Niltek
Talented researcher wearing rubber gloves standing at laboratory bench and pouring red liquid into test tube with pipette while working on joint project with colleague

Kimyasal Üretim Sistemleri

Kimyasal üretim tesisleri bilindiği üzere normal işletmelerde kullanılan tüm donanımsal ekipmanlardan farklılık göstermektedir. Bu anlamda exproof ürünlerin kullanılması ön plana çıkmaktadır. Kimyasalların aktarma ve proses bazlı işlemlerin yapıldığı lokasyonlarda kimya mühendislerinin belirlediği zone değerleri doğrultusunda firmamız gerekli cihazların teminini sağlamaktadır.

Not: Exproof İngilizce’de Explosion ve Proof kelimelerinin bir araya gelip kısaltılmasından oluşan bir kelimedir. Türkçe anlamı da patlamaya karşı korunmuş demektir.

Petrol,petrol ürünleri,kimya,doğal gaz,kömür madenleri,hububat siloları,şeker fabrikaları,kereste ve mobilya fabrikaları,ekmek fırın ve fabrikaları,ilaç sanayi,gıda sanayinin bazı kolları gibi yanıcı parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile uğraşan bir çok sanayi kollarında normal çalışma veya arıza ve bakim gibi hallerde(gaz,toz veya yanıcı sıvı buharı gibi nedenler ile), patlayıcı ortam oluşmaktadır. Elektrik aletlerinin statik ısınmaları ve çalışmaları icabı çıkardıkları ark bu ortamları tehlikeye düşürmekte ve patlamalara neden olmaktadırlar. Bu nedenle bu gibi iş yerlerinin patlayıcı ortamlarında kullanılan elektrik aletleri farklı olmak zorundadır. İşte bu olaya EXPROOF ve kullanılan aletlere de exproof elektrikli aletler adı verilmektedir.

Patlamaya karşı koruma derecesinin kriterlerini karşılayabilmek için, bir mahfazanın, içinde bulunan kıvılcımları buharın, gazların, tozun veya etrafındaki havadaki liflerin tutuşmasını önlenebilmesi gerekir. Bu nedenle, patlamaya karşı dayanıklı elektrik panosu demek panonun dış bir patlamaya karşı koyabileceği ya da patlamayı engellediği anlamına gelmez. Panonun bir iç kıvılcımı sönümlemesi ve alevin dış atmosfere karışmadan, çok daha büyük bir patlamayı engelleme kabiliyeti demektir. Patlamaya karşı korumalı bir ürün genellikle dökme alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmış bir çerçeveye yerleştirilir. Exproof ürün özelliği öngörülen testleri geçtikten sonra yetkili makamlar tarafından onaylanmış ürünlere verilmelidir.

1550217111453

Kimyasal Üretim Sistemleri Sektöründe Kullanılan Ürünler

  • IP 68 Tartım Terazileri 
  • IP 68 Tartım Baskülleri
  • Exproof Endüstriyel Teraziler
  • Hassas teraziler
exproof platformlar
Cas Su Geçirmez Tartı
exproof
.png
Katlamalı Platform
tr_TR
Konuşmaya Başla
Size nasıl yardımcı olabilirim ?